niedziela, 14 lipca, 2024

Polak – Węgier – dwa bratanki …

0
Polak – Węgier – dwa bratanki …
Udostępnij:

W ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przebywali uczniowie i nauczyciele szkoły węgierskiej z Délegyházy. W poprzedzający to spotkanie wieczór, goście odwiedzili jasielskie obserwatorium, obejrzeli piękne gwiaździste niebo oraz przybliżyli sobie podstawy astronomii. Piątek młodzież węgierska wraz ze swoimi opiekunami spędziła w środowisku jasielskiej „Dwunastki”.

Na wstępie sympatycznych Madziarów przywitała dyrektorka jasielskiej szkoły- Aleksandra Zajdel-Kijowską. Później przedstawiciele obydwu stron zaprezentowali swoje bardzo ciekawe programy artystyczne. Młodzież jasielskiej SP 12 oczarowała swoich rówieśników pięknymi piosenkami i tańcami, ich węgierscy goście zachwycili jaślan występami instrumentalnymi, gimnastycznymi i żonglerskimi. Wspólnie obejrzano film o Jaśle, podzielono się wrażeniami z występów, przypomniano historyczne i kulturowe związki Polaków z Węgrami oraz relacje naszego regionu z państwem nad jeziorem Balaton. W dalszej części wizyty, goście zwiedzili szkołę i uczestniczyli w kilku zajęciach. Odwiedzili również harcówkę 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy”, w której wzięli udział we wspólnych śpiewach, grach i zabawach. Z kolei w auli szkolnej, wraz z uczniami klasy 6b, zaangażowali się w ciekawe gry integracyjne, w których m.in. wykorzystano popularną ostatnio zręcznościową grę „Twister”.

Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie z obydwu szkół bardzo szybko pokonali nieśmiałość i z zapałem oraz śmiechem wspólnie pokonywali przeszkody językowe, wspomagając się językiem angielskim. Wspólny czas minął im bardzo szybko. Po zakończeniu zajęć, dziewczęta i chłopcy z Délegyházy i z Jasła żałowali, że mieli tak mało czasu na poznanie się. Mimo to nawiązali przyjaźnie i wymienili się numerami telefonów oraz adresami. Wyrazili też zgodnie nadzieję, że ich wspólne kontakty rozwiną się.

Ważnym punktem tego polsko-węgierskiego spotkania było podpisanie wstępnej deklaracji co do przyszłej współpracę między dwoma reprezentowanymi szkołami – SP nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle i szkołą Délegyházi Hunyadi János Általános Iskola.

W piątkowe popołudnie grupa węgierska udała się do Krosna. Tam zwiedziła Centrum Dziedzictwa Szkła i wzięła udział w warsztatach plastycznych. Szczególnie przypadło im do gustu malowanie na szkle farbami witrażowymi. Następnie Węgrzy odbyli historyczny spacer po krośnieńskiej starówce. Dotarli pod tablicę upamiętniającą tzw. Bramę Węgierską w Krośnie. Tablica ta została odsłonięta w 2009 r. podczas obchodów „Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. Aktu tego dokonali wtedy ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński i prezydent Republiki Węgierskiej László Sólyoma. Kończąc swój pobyt na polskiej ziemi węgierscy goście zwiedzili najważniejsze zabytki Krakowa.

Wizyta grupy węgierskiej zostanie na długo w pamięci ich jasielskich koleżanek i kolegów, a dla SP nr 12 oznacza początek kolejnych wyzwań dotyczących współpracy ze szkołą węgierską na różnych polach.

/dr/

{gallery}galerie/19_rok/hap_agata_1{/gallery}