poniedziałek, 17 czerwca, 2024

S.Zając drugim wiceprzewodniczącym RPJ

0
S.Zając drugim wiceprzewodniczącym RPJ
Udostępnij:

Radni powiatowi wybrali dziś nowego wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle. Funkcję objął Stanisław Zając z PiS. Otrzymał aż 18 głosów „za”, ale wybory nie poszły tak gładko.

O tym, że w najbliższym czasie dojdzie do wyborów drugiego wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle wiadomo było już od czasu odwołania byłego wiceprzewodniczącego RPJ Jana Lazara.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Pers odwołany za karę! Paraliż w powiecie przerwany!

Dzisiejsze wybory odbyły się ze sporym zgrzytem, co prawda nie personalnym, ale pokazującym brak przygotowania radnych do sprawnego procedowania i prowadzenia obrad. Jak komentowano w kuluarach zabrakło radnego Janusza Przetacznika (wcześniej opuścił salę obrad), który zawsze czuwa nad poprawnością procedur.

Kontrowersje wywołał już sam fakt uzupełnienia porządku o ten punkt obrad. Zmiany w porządku obrad, a co za tym idzie wprowadzenie nowych projektów uchwał, odbywa się zwyczajowo na początku sesji. Dziś również prowadzono takich kilka, ale projekt uchwały o wyborze wiceprzewodniczącego Rady zgłoszono dopiero pod koniec sesji. Nie jest to oczywiście żadnym złamaniem przepisów, ale przyjętych obyczajów. Co stało na przeszkodzie by ten projekt wprowadzić wraz z innymi nowymi na początku sesji? Tego nie wyjaśniono.

Przyjęty większością głosów wniosek o włączenie wspominanego projektu uchwały do porządku obrad zgłosił radny Mateusz Lechwar (PiS). To on zgłosił także kandydata na tę funkcję – Stanisława Zająca (PiS), radnego seniora w tym gremium. Padły również kandydatury Jana Urbana (PSL) i M.Lechwara, ale obaj nie wyrazili zgody na kandydowanie.

Kolejny proceduralny zgrzyt pojawił się w trakcie głosowania, kiedy to w trakcie rozdawania kart do głosowania przez komisję skrutacyjną (M.Lechwar, S. Mlicki, J.Kozioł) okazało się, że jednej brakuje. Sprawdzano, kilkakrotnie przeliczano wydane karty, szukano winnego zamieszania… Ostatecznie komisja skrutacyjna wydrukowała kolejny komplet kart do głosowania, a rozdane wcześnie trafiły do niszczarki. Wyglądało to dość zabawnie, kiedy wyczytywany radny, obserwowany przez pozostałych, podchodził najpierw do niszczarki, komisyjnie niszczył wcześniej otrzymaną kartę i odbierał nową.

Za drugim podejściem głosowanie i liczenie poszło już sprawnie. Za kandydaturą S. Zająca zagłosowało 18 radnych, 3 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

– Składam serdeczne podziękowanie za zaufanie, otrzymałem 18 głosów „za”, tego się nie spodziewałem. Pragnę nadmienić, że w tej Radzie chciałbym łączyć a nie dzielić, bo tylko zgoda może przynieść pożytek dla powiatu jasielskiego – powiedział bezpośrednio po wyborach S. Zając.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/2015_rok/wybory_Zająca{/gallery}