sobota, 26 listopada, 2022

Wraca tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją

0
Wraca tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją
Udostępnij:

Przypomnijmy,że przywrócenie kontroli granicznej w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa Konferencji Klimatycznej COP 19 w Warszawie będzie miało miejsce od 8 do 23listopada br. na granicy wewnętrznej Schengen (odcinek granicy z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską, Republiką Słowacką i Republiką Litewską).

W tym okresie przekraczanie granicy będzie dopuszczalne jedynie przez wskazane przejścia graniczne. W całej Polsce jest ich 265: 126 przejść lądowych z Czechami, 58 – ze Słowacją, 43 – z Niemcami, 11 – z Litwą, a także dziewięciu przejść morskich oraz 18 lotniczych. Na Podkarpaciu, w tym okresie, granicę polsko – słowacką będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, tj. Barwinek, Radoszyce, Ożenna (ruch samochodowy), Balnica, Czeremcha, Roztoki Górne (ruch pieszy i rowerowy). Tam spodziewać się należy kontroli prowadzonej przez Straż Graniczną.

W trakcie kontroli funkcjonariusze SG wykorzystają pojazdy tzw. Schengenbusy. Są to mobilne i specjalistyczne samochody wyposażone m.in. w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych i urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów. W praktyce,kontrola ta nie będzie się wiązała z ograniczeniami w podróżowaniu. Działania kontrolne będą prowadzone w sposób wyrywkowy, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch. W zasadzie kontrole dotyczyć będą osób wytypowanych na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw.

Zgodnie z prawem wspólnotowym, czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych. Ostatnio miało miejsce w czerwcu, w czasie rozgrywek piłkarskich na Euro 2012.      

Elżbieta Pikor                 
                                                                           
                                                                           

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj