wtorek, 18 czerwca, 2024

POLSKI (nie-) ŁAD lub inaczej obniżki i tarcze wg PiS-u

0
POLSKI (nie-) ŁAD lub inaczej obniżki i tarcze wg PiS-u
Premier Mateusz Morawiecki, zdj. źródło: konferencja prasowa transmitowana szeroko w mediach
Udostępnij:

Już dłużej tego nie mogę słuchać. Na każdym kroku tylko peany, tylko sami geniusze zarządzania, wcześniej nikt tak dobrze nie dbał o nasze dobre samopoczucie, że o portfelach nie wspomnę! Zapowiadana od 1 lutego br. obniżka podatku VAT na paliwa stała się faktem. Dwaj geniusze zarządzania, przed kamerami, w blasku fleszu i swojego geniuszu, wypili poranną kawę na stacji benzynowej „ORLEN-u” ogłaszając swoje „wiekopomne rozwiązania”. Przekaz dnia miał być jasny i czytelny, a każdy z nas miał i ma wierzyć, że tylko RZĄD PiS-u ma na wszystko recepty, w tym oczywiście na wszędobylską inflację. Ale czy aby na pewno? Czy aby znowu nie kolejna ściema, kolejny powód aby pokazać swój geniusz i „winę” czy wręcz „winy Tuska”?

źródło: konferencja prasowa transmitowana w mediach

No to zostańmy na chwilę razem z premierem i prezesem Orlenu na tejże stacji benzynowej. Popatrzmy jak koszty zakupu paliwa od 1 lutego br. wpłyną na wzrost wartości usług czy  produkowanych towarów. Popatrzmy na ten konkretny przykład. Ten sam producent, dwie różne daty, na przykładzie ceny oleju napędowego Verva. Niby cena inna ale co skrywa ten manewr?

  • 1 litr  31 stycznia br. kosztował 6,00 zł czyli netto 4,88 zł (VAT 23%)
  • 1 litr  1 lutego br. kosztował 5,43 zł czyli netto 5,03 zł (VAT 8%).

To mniej czy więcej?! Jest obniżka czy podwyżka??! A przecież przedsiębiorcę dotyczy cena netto nie brutto! A więc dzięki dwóm geniuszom, o których mowa wyżej,  przedsiębiorca dostał podwyżkę 15 groszy na litrze, na tej konkretnej stacji, i do tego nie odliczy 15% VAT-u, czyli na tym konkretnym przykładzie, 72 grosze od 1 litra ON, które pozostają nieodliczone od VAT-u innych towarów i usług, na których bazuje przedsiębiorca. Ale na tym konkretnym przykładzie to minimalna podwyżka, bo na innych stacjach ta różnica może być znacznie większa. Gdzie więc ta zapowiadana obniżka jednego z czynników cenotwórczych czyli paliwa? Kolejna ściema, kolejna zadyma? Każdy przecież widzi, że 5,43 zł to mniej niż 6,00 zł, ale za to w konsekwencji mamy nowy narodowy program „obiady+” i inne „usługi+”. Strach się bać co będzie później.

Janusz Przetacznik
Radny Rady Powiatu w Jaśle

Janusz Przetacznik, radny RPJ