piątek, 12 lipca, 2024

Osiecka po męsku – koncert Marcina Januszkiewicza

0
Udostępnij:

Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert Marcina Januszkiewicza, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie, który – w 2011 roku – został pierwszym w historii konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” laureatem, zdobywcą I nagrody. Koncert odbędzie się 9 marca br. o godz. 18.00. Bilety w cenie 25 zł (zwykły) i 20 zł (ulgowy) są do nabycia w sekretariacie JDK lub online.

„Osiecka po męsku” w wykonaniu Marcina Januszkiewicza to spojrzenie na piosenki poetki z męskiej perspektywy. Jednak, jak przekonuje artysta – jeśli ktoś się spodziewa hardrockowego brzmienia albo mocnego uderzenia, to się trochę rozczaruje. Koncert wpisuje się w naturalny punkt zdarzeń, jakie kreślą się na życiowej i zawodowej drodze Januszkiewicza w związku z twórczością Agnieszki Osieckiej. To właśnie jej utworami artysta wygrywał ważniejsze krajowe festiwale: „Pamiętajmy o Osieckiej” w 2011 i wrocławski „Przegląd Piosenki Aktorskiej” w 2017 roku. W październiku ubiegłego roku odbyła się premiera płyty „Osiecka Po Męsku”, na której – oprócz sztandarowego „Niech żyje bal” – znalazły się także: „Wariatka tańczy” czy „Kołysanka dla Okruszka”, oraz mniej znane, jak „Od nocy do nocy” czy „Deszcze niespokojne”. Marcinowi Januszkiewiczowi towarzyszy zespół w składzie: Jacek Kita (instrumenty klawiszowe), Łukasz Czekala (skrzypce elektryczne) oraz Bartek Alber (gitara).

***

Marcin Januszkiewicz ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2010 r. Karierę rozpoczął na deskach teatru Collegium Nobilium. W latach 2010 – 2012 związany był z Teatrem Współczesnym w Warszawie, gdzie wystąpił m in. w spektaklach: „Moralność Pani Dulskiej” w reż. Agnieszki Glińskiej i „Hamlet” w reż. Macieja Englerta. Do niedawna można go było oglądać na scenie Teatru Studio w przedstawieniach: „Anna Karenina”, „Wiśniowy sad”, „Dwoje Rumunów mówiących po polsku”, „Wichrowe wzgórza” (za rolę Edgara Lintona otrzymał wyróżnienie aktorskie na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych). W 2017 rok zagrał w jednym z najlepszych spektakli sezonu – „Dziecię Starego Miasta” w reż. Cezarego Studniaka w Teatrze WARSawy.

W 2017 r. otrzymał aż dwie nagrody podczas 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej – Grand Prix Złoty Tukan oraz Tukan Dziennikarzy. Zaśpiewał „Nim wstanie dzień” (Osiecka/Komeda) oraz „Pieśń Legionów Polskich”.  

JDK