środa, 21 lutego, 2024

Ogromna różnorodność form i treści – spotkanie z Piotrem Kolanko

0
Ogromna różnorodność form i treści – spotkanie z Piotrem Kolanko
Udostępnij:

Wczoraj, odbyło się spotkanie z malarzem młodego pokolenia – Piotrem Kolanko, które zorganizowane zostało z inicjatywy Klubu Powiększenia Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Piotr Kolanko urodził się w 1987 r. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, a także grafiką i rysunkiem. Artysta to tegoroczny absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, w pracowni Prof. Stanisława Białogłowicza. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na formie, kolorze i fakturze.

Trudno jednoznacznie zdefiniować problematykę  mojego malarstwa. Mamy  tu do czynienia  z ogromną różnorodnością form i treści. Poszukiwanie własnego języka malarskiego, to droga pełna kontrastów, prób, ciągłego przekraczania własnych skłonności inaczej rutyny, w  której czujemy się pewnie. Poszukiwanie tożsamości, niezdecydowanie, lęk, samotność, fantazje erotyczne to główne z tematów, które znaleźć można na moich obrazach – pisze o sobie młody malarz.

Malarz z Jasła jest również założycielem i członkiem intermedialnej grupy „Wektor „, do której oprócz niego należą Patrycja Ochała i Piotr Mosur. Działania młodych twórców zaprezentowane zostały między innymi w poczekalni Dworca Głównego PKP w Rzeszowie. Pojawiło się tam metalowe łóżko z materacem, a obok niego tablica na której każdy mógł umieścić swoje motto, bądź cytat. Projekt ten miał sprowokować do spojrzenia na sztukę w inny sposób, jako nowoczesne rozwinięcie sztuki Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych.

Projekt powstał pod wpływem „Kartoteki” Tadeusza Różewicza.  Pojawił się motyw łóżka, bezimiennego, obok którego przechodzą ludzie. Główną ideą tego pomysłu była integracja, spojrzenie na dworzec zupełnie z innej perspektywy. W miejscu, gdzie najczęściej ludzie są zabiegani. W tej instalacji chodziło o to, by się zatrzymać, spojrzeć na wystrój dworca, jak on wygląda, poznać siebie, usiąść i porozmawiać z ludźmi, których na co dzień się nie zna – mówił Kolanko.

Efekt projektu można obejrzeć poniżej.

{youtube}06fR2oU6sKM|400|300|0{/youtube}

Członkowie grupy „Wektor” zainicjowali również cykl projektów „Kultura miejska”  w Rzeszowie. Artyści prezentowali swoje rysunki i obrazy. Odbył się także pokaz filmów – Piotra Kolanko pt. „Mechanika konsumpcji” prezentujemy poniżej.

{youtube}4QQTW4gr-J8|400|300|0{/youtube}

Stosowane techniki:

malarskie: olej na płótnie;
graficzne: linoryt, akwaforta, tekturodruk ;
rysunek: technika autorska;
ilustracja : długopis;

Nagrody i wyróżnienia:

2011 – wyróżnienie na I Międzynarodowym Sympozjum Artystyczno-Naukowym Szymbark 2011

WYSTAWY:

– 2011 – Międzynarodowe Sympozjum Artystyczne Akademii i Wyższych Szkół Plastycznych „Tradycja a nowoczesność” – wystawa poplenerowa – Kasztel w Szymbarku 2011
– 2011 – V Konfrontacje Malarskie Polsko – Słowackie – Koszyce
– 2011 – V Konfrontacje Malarskie Polsko – Słowackie – Galeria Pod Ratuszem – Rzeszów
– Grupa wektor “Kultura miejska” – rysunek, grafika, film krótkometrażowy – “Stara Drukarnia” Rzeszów 2011
– “Nic więcej” – indywidualna wystawa malarstwa w Kawiarni BWA Rzeszów 2011
– Trzeci Konkurs Malarski – Zadra 2010 – “Galeria Zadra” w Warszawie
– II ogólnopolskie triennale rysunku “Granice Rysunku”:
Galeria Miejska ZSP w Rzeszowie maj 2009
Galeria “Na 11 Piętrze” Elektromontaż Rzeszów S.A wrzesień 2009
Galeria ASP w PWST w Krakowie październik 2009
– Wystawa zbiorowa “Anomalie w Sztuce ” Anomalia Rzeszów 2010
– Wystawa indywidualna “Kontrasty” Remont Rzeszów maj 2010
– Plener malarski “Hadle szklarskie” 2009

Oficjalna strona: http://www.piotrkolanko.cba.pl/.

Weronika Samborska

fot. Weronika Samborska

{gallery}galerie/kolanko_2013{/gallery}