piątek, 29 marca, 2024

„Fotografia to moja pasja, dzięki której mogę wyrażać emocje, odkrywając tym samym siebie” – w obiektywie Natalii Dubiel

0
„Fotografia to moja pasja, dzięki której mogę wyrażać emocje, odkrywając tym samym siebie” – w obiektywie Natalii Dubiel
Udostępnij:

Niedawno pisaliśmy o niesamowitej pasji do fotografowania Bartosza Dubiela, jaślanina, który jest członkiem  Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego. Młody fotograf ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w licznych konkursach, a w roku ubiegłym otrzymał nawet tytuł Fotografa Roku 2013 Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Roztoczańsko – Podkarpackiego za pracę pod tytułem “Zimo-jesień” .Więcej na: Bartosz Dubiel: „Fotografia przyrodnicza jest niewątpliwie częścią mojego życia”. Fotografia, jak sam twierdził, jest niewątpliwe częścią jego życia. Jak się okazało, nie tylko jego. Pasją do fotografowania zaraziła się również jego siostra Natalia. Początkowo próbowała swoich sił w fotografii przyrodniczej, wzorując się na swoim bracie, ale z czasem zdała sobie sprawę, że w fotografii portretowej czuje się znacznie lepiej. A to widać „gołym” okiem. Wystarczy spojrzeć na fotografie, by zauważyć zawarte w nich emocje młodej fotografki z Jasła.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z aparatem?

Odkąd pamiętam lubiłam robić zdjęcia. Na początku były to bardzo przypadkowe i nieprzemyślane kadry. Aktywnie działałam na różnych portalach fotograficznych i forach. W tym czasie założyłam także swojego bloga (którego prowadzę do dnia dzisiejszego: http://natalkova.blogspot.com/). Tam, regularnie dodawałam zdjęcia. W czerwcu 2010 roku dzięki portalowi maxmodels.pl wzięłam udział w zlocie fotografów i modelek w Rzeszowie. Właśnie od tego momentu świadomie zaczęłam fotografować ludzizalacznik 2 Zdecydowanie jest to ta dziedzina, w której czuję się najlepiej. Zaczęłam zwracać uwagę na kompozycje, kadr i odpowiednie światło.

Skąd pasja do fotografowania?

Fotografią zaraziłam się od brata, podstawy fotografii nauczyłam się właśnie od niego. Idąc jego tropem zaczęłam robić zdjęcia przyrodnicze, ale z czasem zorientowałam się, że to nie jest do końca to, w czym czuję się najlepiej. Połączyłam obie dziedziny fotografii robiąc zdjęcia portretowe głównie w plenerze.

Co fotografujesz najczęściej?

Obecnie zajmuję się fotografią portretową. Uwielbiam cały ‘rytuał’ związany z tą dziedziną fotografii. Począwszy od przygotowania stylizacji, wymyślania makijażu, poszukiwania rekwizytów, kończąc na samych zdjęciach, a później na ich obróbce. W taki sposób, aby wszystko tworzyło całość. Każdy etap jest tak samo ważny, aby zdjęcie wyróżniało się na tle innych, było nietuzinkowe i oryginalne.

Ile czasu trzeba przeznaczyć na zrobienie jednego portretu?

Nie można jednoznacznie tego określić. Zdarza się, że pierwszy kadr, który wykonamy będzie tym właściwym i idealnym. Często jest jednak tak, że nawet kilkadziesiąt ujęć nie jest tym, czego oczekiwaliśmy. Zazwyczaj jednak nie poddaję się od razu i fotografuję do tego momentu, aż nie będę zadowolona z przynajmniej kilku zdjęć. To jedna z tych zasad, którą „przejęłam” od brata.

Dużo zdjęć robisz podczas jednej sesji, by uzyskać oczekiwany efekt?

Zazwyczaj jest to granica od 100 do nawet 300 zdjęć podczas jednej sesji. Z tego wybieram przeważnie 30 najlepszych, które podlegają późniejszej obróbce, a następnie są publikowane.

Jaki jest przepis na dobry portret? Co to znaczy dobry portret?

Uważam, że tak naprawdę nie ma przepisu na dobry portret. Każde zdjęcie określa własną historię i emocje, które niekoniecznie trafiają do dużej liczby odbiorców. Dla jednego zdjęcie może być dobre, a dla innego wulgarne lub zupełnie nic nie wnoszące. To zdecydowanie indywidualna kwestia każdego z nas, zależna od osobistego postrzegania estetyki i piękna. „Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie” jak pisał Ansel Adams.

Rola sprzętu w portrecie?

Nie istnieją również właściwe, bądź niewłaściwe obiektywy do fotografowania ludzi. Nie ma tu niewzruszonych czy też jednoznacznych reguł, natomiast ważny jest wybór obiektywu w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Przykładowo – dużo zdjęć dobrej jakości wykonałam obiektywem standardowym. Korzystałam również z obiektywu szerokokątnego. Nie stosuje się go jednak zbyt często do tego typu kadrów, chociaż znajduje swoje zastosowanie i w tej dziedzinie. Ja używałam go, by przeforsować do kadru również otoczenie modelki. Jednak należy pamiętać o tym, że szeroki kąt deformuje obraz stopniowo w kierunku do krawędzi. Z kolei obiektywy długoogniskowe pozwalają na fotografowanie ludzi, znajdujących się w dalszej odległości od nas – mogą być zatem świetnym wyborem podczas fotografowania w podróży, wykorzystując go do bardziej reportażowych ujęć ludzi lub gdy chcemy, aby fotografowana przez nas osoba nie zorientowała się, że jest „na celowniku”.

Czy pamiętasz jakąś sesję, która była niezwykła?

Każda seria zdjęć jest dla mnie ważna. Do tej pory powracam do starszych ujęć, które wykonałam już jakiś czas temu. To pozwala nie tylko na przywołanie wspomnień, ale również na zauważenie błędów, które wtedy popełniałam. W przyszłości wykluczanie lub minimalizowanie ich. Każda wykonana sesja to dla mnie kolejny krok na przód.

Skąd czerpiesz inspiracje i jak powstają pomysły na sesje?

Większość pomysłów zapisuje w głowie, by wrócić do nich i zrealizować je, gdy będą ku temu warunki, zarówno pogodowe jak i techniczne. Inspiracją dla mnie są przede wszystkim ludzie, których spotykam, pomysły natomiast powstają najczęściej wspólnie z modelką. Zdarza się także, że mam konkretny plan i co do szczegółu opracowaną koncepcję. Paradoksalnie jednak, dużo ujęć z których jestem zadowolona wykonałam bez wcześniejszego przygotowania i powstały one bardzo spontanicznie.

Skoro uwielbiasz fotografie portretową nasuwa się pytanie… Co w sobie musiałaby posiadać osoba, którą chciałabyś sfotografować?

Jestem przekonana, że każdy ma w sobie coś pięknego i godnego uwagi. Chętnie jednak sfotografowałabym osobę o niepospolitej urodzie, ciekawych rysach twarzy lub kogoś, kto po prostu pokaże mi swoje emocje i opowie swoją historię przed obiektywem. Cenię sobie możliwość poznawania ciekawych osobowości.

Jak nauczyłaś się fotografować? Uczestniczyłaś w jakiś szkoleniach, kursach?

Nigdy nie uczestniczyłam w szkoleniach, czy kursach fotograficznych. Podstawy fotografii nauczyłam się od brata, który zajmował się fotografią wcześniej ode mnie. Moje postępy konstruktywnie oceniał już nie jako brat, ale jako wymagający odbiorca-fotograf. Wiele nauczyły mnie opinie innych, bardziej doświadczonych fotografów. Dostrzegali te błędy, których ja wcześniej nie widziałam.

Jakiego sprzętu obecnie używasz? Jakie masz marzenia sprzętowe?

Korpus sony a450 + obiektyw kitowy – Sony DT 18-55mm, Minolta AF 50mm f/1.7 + Sigma 70-300mm. Dodatkowo lampa Sunpak PZ42X, statyw. Chciałabym powiększyć swój sprzęt o kolejny obiektyw portretowy, a w przyszłości lepszy aparat. Marzeniem natomiast jest profesjonalne studio.

Jak ważna jest dla Ciebie fotografia? Myślisz o niej zawodowo?

Fotografia jest i zawsze będzie moją pasją. Nie chciałabym widzieć w niej tylko i wyłącznie sposobu zarobku. To mogłoby zabić całą radość z fotografowania.

Co rozumiesz poprzez predyspozycje fotografa?

Dobry fotograf powinien być przede wszystkim kreatywny, by pomysły które realizuje były oryginalne, inne od wszystkich. Powinien także posiadać umiejętność słuchania i nawiązywania kontaktu. W fotografii portretowej jest to bardzo ważne.

Programy graficzne i retusz zdjęć?

Uważam, że w fotografii portretowej obróbka jest bardzo ważnym elementem. Niewłaściwie wykorzystana może całkowicie oszpecić zdjęcie, z kolei taka, która za bardzo rzuca się w oczy, zatraca naturalność i autentyczność zdjęcia. Ważne jest, aby znaleźć ten złoty środek i nie przesadzić. Zmiany, których dokonuje w zdjęciach, są celowym i świadomym działaniem. Lubię eksperymentować z kolorami i kontrastami. Te korekty pozwalają zapanować nad stylistyką i miękkością fotografii.

Czy masz ulubionych fotografików? Wzorujesz się na czyjejś pracy?

Oczywiście ! Niesamowicie podobają mi się zdjęcia Klaudii Rataj, są to wprost kadry wyjęte z bajki! Pełne magii i wdzięku. Niezwykle utalentowanych fotografów jest bardzo dużo. Nie mogę nie wymienić Kateriny Platnikovej, Anastasi Volkovej czy Cristiny Otero, na których nie tyle się wzoruję, co inspiruję ich twórczością.

Ostatnio fotografowałaś Aleksandrę Antas uczestniczkę Top Model. Skąd wziął się pomysł?

Z Olą znamy się kilka lat. To nie była nasza pierwsza współpraca, z pewnością również nie ostatnia. Tworząc z Olą kolejne kadry, nie muszę martwić się o stylizacje, czy pomysł. Jest tak twórczą osobą, że mi pozostaje jedynie wykonanie zdjęć. Pomysły to za każdym razem „działka” Oli i w tym zadaniu jest bezkonkurencyjna i ufam jej całkowicie. Człowiek orkiestra!

Jak oceniasz pracę z Olą, porównując ją do innych Twoich modelek?

Jest niewątpliwie jedną z najlepszych moich modelek, a z pewnością najbardziej doświadczoną. Ogromnym plusem jest fakt, że często razem współpracujemy, przez co znamy swoje oczekiwania, podczas zdjęć wszystko idzie sprawnie, co zdecydowanie ułatwia prace. Zawsze trafia w mój gust wybierając motyw przewodni sesji.

Masz jakieś osiągnięcia fotograficzne?

Będąc jeszcze uczennicą Gimnazjum nr 1 w Jaśle, zajęłam 3 miejsce w konkursie organizowanym przez Magurski Park Narodowy, za zdjęcie muchy.

zalacznik 3

Obecnie ogromnym wyróżnieniem było dla mnie opublikowanie moich zdjęć przez włoskiego Vogue’a

zalacznik 5

zalacznik 4

 

Masz jakąś radę dla początkujących fotografów?

Według mnie najważniejsza jest praktyka. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu może być oryginalna stylizacja, odpowiednie światło, niebanalny pomysł, czy po prostu prawdziwe emocje, które uchwycimy w idealnym momencie. Połączenie wszystkich tych elementów jest trudne, ale gwarantuje sukces.

Czy teraz masz w planie jakieś nowe projekty, sesje?

Oczywiście! Mam kilka marzeń fotograficznych, które w wolnym czasie chciałabym zrealizować.

Natalii dziękujemy za udzielenie wywiadu, życzymy kolejnych ciekawych ujęć i powodzenia w realizacji swoich marzeń!

A tymczasem my zapraszamy do obejrzenia zdjęć jej autorstwa w dziale Wasze galerie.

Więcej zdjęć na stronie Natalii: http://natalkova.blogspot.com/ oraz profilu facebook:https://www.facebook.com/nataliadubielfotografia?fref=ts.

Weronika Samborska