poniedziałek, 6 lutego, 2023

Kuszący Folusz

0
Kuszący Folusz
Udostępnij:

Folusz przyciąga turystów. Samochody z rejestracjami z Sanoka, Rzeszowa czy Małopolski spotkać tu można zawsze, ale najwięcej jest tych z powiatu jasielskiego. Dojazd z Jasła zajmie zaledwie pół godziny. W perspektywie ciekawie i zdrowo spędzone popołudnie.

Folusz jest malowniczą wioską położoną na terenie Magurskiego Parku Narodowego, doskonałym miejscem na weekendowe wypady, krótkie spacery i dłuższe wędrówki. Nie tylko piesze, turystyka rowerowa kwitnie. Z Folusza możemy wyruszyć na wiele szlaków turystycznych, które ukazują niespotykane piękno tych okolic. W 2010 roku dzięki wsparciu sponsorów i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstał Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej im. Stanisława Zająca.

W tutejszym Domu Pomocy Społecznej w Foluszu przebywał i zmarł słynny Nikifor Krynicki. To dodatkowa atrakcja – ciekawostka przyciągająca turystów.

Główną atrakcją tej okolicy jest Diabli Kamień na zboczu Góry Kosma, do którego dojdziemy czarnym szlakiem podziwiając jednocześnie wartkie wody potoku Kłopotnica. To grupa skał z gruboziarnistego piaskowca magurskiego, a także pomnik przyrody.

Legenda mówi, że tez masyw skalny powstał po upuszczeniu przez samego diabła olbrzymiego głazu. W pobliskim Cieklinie wybudowano bowiem piękny kościół, a na dzwonnicy powieszono dzwony z poświęconego srebra. Nie spodobało się to rozpanoszonym tutaj diabłom. Postanowiły zniszczyć budowlę zrzucając na nią olbrzymi głaz. Plan nie powiódł się, bowiem w trakcie realizacji belzebub usłyszał pianie koguta, stracił swą moc i upuścił kamień nad okolicznym lasem.

Dech zapierają wręcz obrazki, jakie zobaczymy wędrując wzdłuż górskiego strumyku, spływającego ze zboczy Magury Wątkowskiej. Idąc szlakiem zielonym zobaczymy rzadko spotykany w tych stronach wodospady. Do pokonania mamy kilka wzniesień: Ferdel (648 m n.p.m ), Barwinok ( 670 m n.p.m ), Magura Wątkowska (846 m n.p.m). Prowadzące tam szlaki oznaczone są kolejno kolorem: zielonym, czarnym i żółtym.

W Foluszu funkcjonują liczne gospodarstwa agroturystyczne, schronisko, ośrodek wypoczynkowy i łowisko pstrągów, gdzie spróbować możemy własnych sił i z wędką w dłoni „zapracować” na swój obiad.

Nieskażona przyroda, bardzo dobre warunki klimatyczne oraz bogactwo fauny i flory – czego chcieć więcej?

Zapraszamy do naszej galerii: Kuszący Folusz

Agata Płatek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj