
W otulinie Magurskiego Parku Narodowego, wśród lasów buczyny karpackiej, znajduje się mała wioska Wapienne, która ma statut uzdrowiska podgórskiego. Z Jasłem dzieli ją niewielka odległość, bo zaledwie tylko 34 km, co zachęca do udania się tam na krótki weekendowy wypoczynek.
Wapienne na stałe zamieszkuje zaledwie ok. 150 mieszkańców, co czyni ta miejscowość najmniejszym uzdrowiskiem w Polsce. Jest to idealne miejsce dla osób chcących odpocząć dosłownie na łonie natury, ponieważ najbliższa okolica Wapiennego to rozległe wzniesienia Beskidu Niskiego z licznymi lasami, łąkami oraz pozostałości po małych wioskach łemkowskich, które tam dawniej funkcjonowały. Ważnym atutem Wapiennego jest fakt, iż to właśnie w nim notuje się najczystsze powietrze spośród wszystkich polskich uzdrowisk przez cały rok.
Wapienne położone jest w stosunkowo głębokiej dolinie śródgórskiej, dzięki czemu okoliczne wzniesienia osłaniają uzdrowisko przed wiatrem, co ma również bezpośredni wpływ na temperaturę powietrza tam panującą Przez miejscowość płyną trzy małe ale za to bardzo malownicze potoki: Wapnianka, Szpakówka i Rozdzielanka. W centrum uzdrowiska znajduje się nowo odrestaurowany deptak, nazywany „Promenadą Napoleońską”, z którego roztacza się panorama na okoliczne wzniesienia. Dodatkową atrakcją są małe ogrody uzdrowiskowe nazywane ogrodem Laury, Hortensji i Marysieńki. Wapienne i tereny wokół niego to istny raj dla grzybiarzy, ponieważ okoliczne lasy są bardzo bogate w runo leśne, tj. grzyby, jeżyny, borówki oraz pięknie kwitnący jesienią wrzos. Spacerując po okolicznych lasach, należy jednak uważać, ponieważ można spotkać bardzo sympatycznego misia – niedźwiedzia brunatnego lub wilki, które są powszechne na tamtym terenie. Przy odrobinie szczęścia można również dostrzec na niebie orła przedniego, który wg. lokalnych mieszkańców zwiastuje szczęście.
Według licznych podań, pierwszymi kuracjuszami w Wapiennym byli żołnierze Wielkiej Armii Napoleona, którzy wracając z Moskwy, zatrzymali się tam aby zregenerować siły i skorzystać już wtedy z licznych kuracji. W latach późniejszych miejscowość ta ucierpiała na skutek licznych pożarów oraz działań związanych z I Wojną Światową. W okresie powojennym z usług leczniczych i wypoczynkowych w Wapiennym korzystali głównie mieszkańcy oraz biedniejsi kupcy, którzy podróżowali właśnie przez ten rejon. Pomimo to, iż już setki lat temu przyjeżdżali tam kuracjusze, Wapienne oficjalnie stało się uzdrowiskiem dopiero w 1986 roku.
W Wapiennym obecnie wykorzystuje się wodę siarczkową i borowinę, które wspomagają leczenie chorób ortopedycznych, oddechowych, reumatycznych i dermatologicznych. Woda siarczkowa jest czerpana z trzech zagospodarowanych źródeł o nazwach: Marta, Zuzanna i Kamila, natomiast borowina pozyskiwana jest z lokalnego torfowiska. Jest to jedyne uzdrowisko w całych Karpatach, w którym wykorzystuje się wodę siarczkową do celów leczniczych.
Jedną z głównych atrakcji Wapiennego jest kompleks basenów z podgrzewaną wodą, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców ale i również turystów z odległych stron. Kompleks ten składa się z dwóch basenów z których jeden to duży basen rekreacyjny, natomiast drugi tzw. brodzik przeznaczony dla dzieci ze względu na fakt iż w najgłębszym miejscu ma zaledwie 1,2 m głębokości. Dookoła basenów został zagospodarowany teren w sposób umożliwiający rozłożenie leżaków, kocy i ręczników, gdzie można odpocząć na terenie nasłonecznionym oraz w cieniu pod drzewem. Dodatkowym magnesem przyciągającym do Wapiennego jest niewielka pijalnia wód, gdzie można spróbować lokalnych wód o właściwościach leczniczych. Kilka lat temu została ona odnowiona, dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej, w związku z tym zachwyca ona swoją architekturą zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz pijalni.
Warto też udać się na spacer po najbliższej okolicy, gdzie możemy zobaczyć zabytkowe cerkwie w Bartym oraz liczne chyże Łemkowskie. Dla amatorów pieszych wędrówek, Wapienne jest idealnym miejscem na rozpoczęcie wędrówki na najwyższy szczyt okolicy, jakim jest Magura Małastowska, dzięki której swoją nazwę zawdzięcza Magurski Park Narodowy. Przez Wapienne przebiega miedzy innymi zielony szlak pieszy, dzięki któremu można się dostać do Rezerwatu Kornuty, Magurskiego Parku Narodowego, na Folusz oraz w drugą stronę w kierunku Gorlic.
Jest to z pewnością miejsce, gdzie można się wyciszyć a zarazem zregenerować siły w otoczeniu przyrody. Kameralne uzdrowisko zachęca do odwiedzin i spędzenia tam czasu nad basenem, w zadbanych ogrodach czy też na okolicznych szlakach pieszych i rowerowych. Ze względu na bardzo korzystny mikroklimat który ma pozytywny wpływ na zdrowie, warto odwiedzić Wapienne.
Kamila Płazińska
{gallery}galerie/16_rok/wapienne{/gallery}