poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Oskarżony o uprawę konopii 69-letni Ryszard Holdman uniewinniony!

0
Oskarżony o uprawę konopii 69-letni Ryszard Holdman uniewinniony!
zdj. źródło: otwieramyoczy.pl
Udostępnij:

Ryszard Holdman, to 69-latek, który został oskarżony o wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Mężczyzna cierpi na zwyrodnienie kręgosłupa i zmaga się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc,  dzięki leczniczej marihuanie jego stan zdrowia znacznie się poprawia. Od marca 2021 trwało postępowanie w sprawie pana Ryszarda. Po wielu protestach aktywistów i naradach sędziów mężczyzna został uniewinniony.

O tej precedensowej sprawie pisaliśmy już w listopadzie, link do artykułu poniżej:
https://twojejaslo.pl/raporty-i-interwencje/protesty-w-obronie-emeryta-ze-skolyszyna-ktory-uprawial-konopie-indyjska/

Uprawa marihuany przy domu

W marcu 2021 roku jasielscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, zatrzymali 68-letniego wówczas Ryszarda Holdmana, który na swojej posesji znajdującej się w gminie Skołyszyn prowadził nielegalną uprawę konopi indyjskich. Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 160 gramów marihuany oraz 44 krzewy konopi. Zebrane materiały dowodowe przekazano prokuraturze. Mężczyźnie groziło wówczas 10 lat pozbawienia wolności.

Emerytowany 69-latek cierpi na zwyrodnienie kręgosłupa i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – powikłanie po przebytej gruźlicy. Jak sam przyznał, hodowla konopii indyjskich miała służyć tylko osobistym celom medycznym. – Marihuana pomaga mi na spanie, dzięki niej znów zacząłem jeść. Mam bóle kręgosłupa, przewlekłą chorobę płuc, przeszedłem gruźlicę – skomentował mężczyzna. – We wsi wszyscy wiedzieli, że uprawiam dla siebie marihuanę, ale wiedzieli też, że nikomu jej nie dawałem, ani nią nie handlowałem. Było to akceptowane społecznie i nikomu to nie przeszkadzało – dodał pan Ryszard.

Aktywiści bronili mężczyznę

Kilkukrotnie w Krośnie organizowane były protesty aktywistów konopnych, którzy bronili pana Ryszarda, argumentując swoje stanowisko tym, że mężczyzna działał na własny pożytek. W protestach brali udział m.in. Łukasz Rydzik, sekretarza Biura Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy w Sejmie, posłanka Nowej Lewicy oraz przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany Beata Maciejewska, a także Mateusz Zbojna – aktywista konopny i autor bloga OtwieramyOczy.pl.

Decyzja sądu

25 stycznia w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się kolejna rozprawa mężczyzny. Sędzia przychylił się do argumentów pana Ryszarda i zakwalifikował jego czyny jako występek, uzasadniając uprawę krzaków konopi na własny użytek medyczny jako niską szkodliwość czynu, biorąc dodatkowo pod uwagę stan zdrowia pana Ryszarda. Postępowanie zostało warunkowo umorzone na okres 2 lat.

Sąd Przyjął nasze argumenty, zrozumiał, że Pan Ryszard nikomu nie robi krzywdy i jest chory. Umorzenie postępowania na okres 2 lat to bardzo dobry, przełomowy wynik, szczególnie na Podkarpaciu. Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w sprawę – skomentował aktywista Mateusz Zbojna. – Takie akcje pokazują, jak ważne są działania społeczne i aktywistyczne. Chodźcie z nami! Działajmy razem, trzymajmy się razem, grajmy do jednej bramki, a osiągniemy wielkie rzeczy i zmienimy to prawo! – dodał.

Dominik Filarowski