sobota, 22 czerwca, 2024

Będzie ostra walka w Tarnowcu? Wybory wójta 10 stycznia

1
Będzie ostra walka w Tarnowcu?  Wybory wójta 10 stycznia
Udostępnij:

W gminie Tarnowiec odbędą się przedterminowe wybory wójta, termin to 10 stycznia 2021 roku. Obecnie gminą zarządza komisarz rządowy.

Przedterminowe wybory wymuszone są śmiercią dotychczasowego wójt gminy Tarnowiec Jana Czubika, który niedawno zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Artykuł powiązany: Nie żyje Jan Czubik, wójt gminy Tarnowiec

Obecnie gminą zarządza komisarz rządowy powołany przez premiera. Został nim 32 – letni Miłosz Leszkiewicz, który w ostatnich wyborach bezskutecznie ubiegał się o fotel wójta tej gminy.

Ostatnio Miłosz Leszkiewicz pracował jako radca prawny w Starostwie Powiatowym w Jaśle, teraz na stanowisko komisarza rekomendowała go Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.  Można by powiedzieć, że zasłużył sobie w pełni na tę nominację udowadniając, że w swojej pracy  przede wszystkim stawia sobie za cel zadowolenie zleceniodawców, zgodność jego opinii prawnych z prawem miała tu drugorzędne znaczenie.  Podejmował się sporządzania karkołomnych czy wręcz kontrowersyjnych opinii, które były zgodne z oczekiwaniami Zarządu Powiatu. Lista „dokonań”  radcy prawnego starostwa jest długa. Czołowe miejsce zajmuje na niej opinia prawna do uchwały Zarządu Powiatu dotyczącą zatrudnienia Michała Burbelki na stanowisku p.o. dyrektora Szpitala – zaopiniowana przez M.Leszkiewicza uchwała, rażąco naruszała prawo i wojewoda stwierdził jej nieważność. Kolejne to zaopiniowanie zmiany statutu Szpitala Specjalistycznego w Jaśle zgodne z oczekiwaniami twórców projektu uchwały – i tu również mamy kolejne stwierdzenie nieważności uchwały RPJ. I kolejna opinia prawna do unieważnienia konkursu na dyrektora I LO – i tu znowu wojewoda stanął po stronie praworządności i zaskarżył uchwałę ZPJ w tej sprawie do WSA w Rzeszowie – efekt – skarga kandydata, który wygrał konkurs i wojewody skuteczna, uchwała ZPJ rażąco naruszała prawo i Sąd stwierdził jej nieważność.  Jeszcze na deser, cieplutki  efekt ostatnich dni, kolejna pozytywna opinia radcy prawnego dotyczyła zmiany uchwały RPJ dotyczącej stypendiów dla studentów medycyny – tu też efekt, przed którym przestrzegała opozycja – stwierdzenie rażącego naruszenia prawa  i nieważność podjętej uchwały RPJ. Komentując trzeba jednak obiektywnie przyznać, że niektóre opinie prawne przygotowywane przez M.Leszkiewicza mogły wprowadzać w błąd ale pisane były z dużą inteligencją, polotem i zmysłem prawniczym, co pokazuje jego spryt, dobre przygotowanie i znajomość elastyczności czy odpowiedniej interpretacji przepisów prawnych, a tego od radcy prawnego oczekują zazwyczaj ci, którzy go zatrudniają.

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że M. Leszkiewicz, obecny komisarz rządowy w gminie Tarnowiec, ponownie będzie ubiegał się o fotel wójta, ale faworytem wydaje się namaszczony przez zmarłego wójta Jana Czubika, jego zastępca Wiktor Barański, doświadczony i lubiany urzędnik samorządowy.  Zapewne to jednak nie wszyscy kandydaci,  którzy wezmą udział w wyborach. W kuluarach mówi się o obecnych radnych powiatowych zrzeszonych w klubie PiS, rozważających swoje szanse w wyścigu o fotel wójta. Wśród potencjalnych kandydatów wspomina się radnego Józefa Rosoła, ostatnio znanego z działań, które zaowocowały kuriozalną uchwałą RPJ, podjętą głosami PiS, wygaszającą  mandat radnej Dorocie Woźniak.

Artykuł powiązany: PiS „obdziera” radną Dorotę Woźniak z dorobku życiowego

W przypadku radnego Rosoła nie dość, że zwolniłyby mandat radnego, ale – co istotniejsze – dałby szansę na poprawę wyniku finansowego przez jasielski szpital, gdzie został zatrudniony na początku kadencji, a przy konieczności opracowania programu naprawczego szpitala to mały plusik i pewny sukces tego programu.

Na liście potencjalnych kandydatów pojawia się także Jan Muzyka, bardzo popularny w Tarnowcu radny powiatowy, aktualnie etatowy członek Zarządu Powiatu. Jego kandydatura jest ciekawsza, bo w przypadku zwycięstwa, zwalnia się miejsce i etat w Zarządzie Powiatu, tym samym otwierają się różne możliwości kadrowe i może nowe, „stare” twarze się pojawią gotowe do nowych wyzwań i kolejnych przejęć.

Nie ulega wątpliwości, że PiS będzie chciał „odbić” gminę Tarnowiec i stąd pełnomocnik PiS na Powiat Jasielski  będzie musiał się nieźle nagłowić, jakich to sztuczek czy forteli użyć, w tym może i prawnych, aby życzenia „odbicia gminy” dla partii stało się faktem a i przyszłość kadrowa struktur powiatowych byłaby przewidywalna. Raczej komisarz powróci do funkcji radcy prawnego w starostwie i do pisania opinii, gdzie sprawdza się „wybornie”, bo jest skuteczny dla zleceniodawców i dla rządzącej większości jest prawną zasłoną, wygodnym parawanem, a jako wójt i młody ambitny człowiek zapewne chciałby być i samorządny i samodzielny.

Listę kandydatów już niedługo poznamy, termin ich zgłoszenia upływa z dniem 16 grudnia 2020 r.

Ewa Wawro

1 KOMENTARZ

  1. W tym gąszczu męskich kandydatur można się zgubić. Na wszelki wypadek proponuję znaleźć jakąś konkretną kobietę i dylemat będzie mniejszy. Kobiety górą !

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.