Od momentu uruchomienia nowoczesnego mammografu, czyli od listopada ubiegłego roku do chwili obecnej aż 700 kobiet wykonało badania mammograficzne. To dużo więcej niż w latach ubiegłych.
W ubiegłym tygodniu oficjalnie otwarto pracownię mammografii w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Pracownia była zamknięta od marca do listopada 2015 roku, gdyż stary sprzęt uległ awarii.
Pisaliśmy o tym m.in. tutaj: W Jaśle nie zrobisz mammografii!
Lecznica, jako druga na Podkarpaciu, posiada nowoczesny mammograf cyfrowy. Sprzęt kosztował blisko 800 tys. zł, z czego 330 tys. zł dołożył powiat jasielski.
Nowy mammograf to same zalety zarówno dla pacjentów jak i pracowników. Przede wszystkim skrócił się czas badania, jak również jego obróbka. – W starym trybie trzeba było poświęcić na to znacznie więcej czasu. Po wykonaniu badania, film musiał przejść przez maszynę, potem musiał być utrwalony, wysuszony i wówczas można było ocenić czy to zdjęcie jest dobre. Teraz wykonuje się badanie i natychmiast jest ono widoczne na ekranie monitora, i od razu można ocenić czy jest dobra projekcja, czy trzeba powtarzać czy nie. W związku z czym znacznie skrócił się czas udziału personelu w tym badaniu i pacjenta. Przez to można przyjąć znacznie więcej pacjentów – wylicza Dorota Gawlik-Feldo, kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Największa korzyść dla pacjenta jest taka, że dawka gruczołowa, którą otrzymuje jest w granicach 40-50 proc. mniejsza niż to miało poprzednio miejsce. Dzięki temu system ochrony radiologicznej jest na najwyższym poziomie.
Mammograf został zakupiony w październiku ubiegłego roku, a pracownia po kilkumiesięcznej przerwie wznowiła badania 17 listopada ubiegłego roku.
Pisaliśmy o tym tutaj: Jasielski szpital ma już nowy mammograf!!
W tym czasie zostało przebadanych ponad 700 kobiet i wykryto 9 przypadków raka. To znacznie więcej niż w latach ubiegłych, kiedy rocznie badano od 1800-2000 kobiet.
– Są to badania przesiewowe. W ten sposób w Japonii pozbyto się całkowicie nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego, a szczególnie żołądka i jelita grubego. Robiono badanie przesiewowe kolonoskopię i gastroskopię. To pozwoliło na wczesne wykrywanie chorób. Mammograf służy głównie do wczesnego wykrywania nowotwór piersi – podkreślał Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. – Staramy się promować nasz mammograf, zachęcać do tego, żeby pacjentki chciały się badać na nowoczesnym sprzęcie na poziomie europejskim, co jest dosyć niezwykłe jak na szpital powiatowy. Przekonałem się, że wiele dobrych inwestycji, których nie ma w innych szpitalach powoduje to, iż pacjenci przychodzą do nas – dodał.
Szpital Specjalistyczny w Jaśle zaprasza na bezpłatne badanie mammograficzne panie w wieku od 50-69. roku życia w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie
tekst ukazał się w Tygodniku Regionalnym „Nowe Podkarpacka” z dnia 17 lutego br.