środa, 6 listopada, 2024

Sport pomaga Karolinie wyjść poza niepełnosprawność

0
Sport pomaga Karolinie wyjść poza niepełnosprawność
- Już sama praca w grupie czy spotykanie się z drużyną pomaga wyjść poza swoją niepełnosprawność, zawsze nauczymy się czegoś nowego, poznamy nowe perspektywy, możemy się rozwinąć – podkreśla Karolina Koś
Udostępnij:

Karolina ma 21 lat, trzy lata temu po raz pierwszy w życiu stanęła na nartach. Od tego czasu na swoim koncie ma już całą listę spektakularnych sukcesów. To, że praktycznie niewiele widzi wcale jej nie przeszkodziło.  

Narciarstwo biegowe trenuję od 2018 roku, moja przygoda dopiero się więc zaczyna – mówi jaślanka Karolina Koś. – Ale swoich sił w sporcie próbowałam po raz pierwszy mając 9 lat.  Przez jaki czas brałam udział w zawodach pływackich, teraz pływam już tylko rekreacyjnie.

Już od 14 roku życia Karolina bierze udział w obozach sportowo – rekreacyjnych organizowanych przez Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących. Początkowo był głównie nordic walking, potem, w kwietniu 2018 r., zaczęła trenować na nartorolkach, a pół roku później po raz pierwszy spróbowała sił na nartach biegowych.

Bariery są po to by je łamać

Karolina ma bardzo dużą wadę wzroku, obuoczną zaćmę wrodzoną, do tego zeza i oczopląs. Kiedy miała 7 lat przeszła operację wszczepienia soczewek, niestety niewiele to pomogło, na prawe oko widzi zaledwie do 1 m, lewym trochę lepiej ale dobrze nie jest. Na co dzień bez okularów trudno jest jej funkcjonować, jeżdżąc na nartach musi je jednak zdejmować.

Boję się, że jakbym się przewróciła to połamałabym okulary. A do tego jak ubieramy bandanki, by nam było ciepło, to okulary parują i wtedy to dopiero nic nie widać. Jeżeli już to okulary przeciwsłoneczne, bo bez nich czasem się po prostu nie da – przyznaje Karolina. – Biegając na nartach zawsze mamy swoich przewodników, którzy nas prowadzą podczas biegu – dodaje.

Dziś Karolina zupełnie inaczej patrzy na swoją niepełnosprawność, ale w dzieciństwie miała różne ograniczenia, do tego jeszcze rówieśnicy jej nieźle „dokładali”.  – Inne dzieci w szkole naśmiewały się ze mnie, byłam wyzywana, na szczęście z wiekiem się na to uodporniłam, nauczyłam się z tym żyć i całkiem dobrze sobie radzę.

Zawsze miała ogromne wsparcie w rodzinie, z biegiem lat przybywało Karolinie wspierających ją przyjaciół, teraz może też liczyć na trenera. Od ponad roku ma chłopaka, z którym jest bardzo szczęśliwa. – Kompletnie mu nie przeszkadza to, że mam zeza, że niedowidzę, wręcz przeciwnie, uważa, że przez to jestem wyjątkowa – uśmiechając się szeroko mówi Karolina.

Sport pomaga wyjść poza niepełnosprawność

Każda niepełnosprawna osoba powinna znaleźć jakieś swoje zainteresowania, jakąś pasję i nie bać się realizować marzeń. I uprawiać sport, są przecież przeróżne dyscypliny i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Już sama praca w grupie czy spotykanie się z drużyną pomaga wyjść poza swoją niepełnosprawność, zawsze nauczymy się czegoś nowego, poznamy nowe perspektywy, możemy się rozwinąć – podkreśla Karolina.

Sport to pasja, która daje Karolinie wiele przyjemności i satysfakcji, ale dziewczyna jednoczenie nie zaniedbuje swojego wykształcenia. Studiuje ekonomię na Uniwersytecie Rzeszowskim, teraz jest na drugimi roku. Na dziś marzy o tym by skończyć studia i dążyć do tego osiągania jak najlepszych wyników w sporcie.

Raz w tygodniu pod okiem swojego trenera Kazimierza Cetnarskiego trenuje  w Zespole Szkół w Trzcinicy, w którym w ramach Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego utworzono klasę narciarstwa biegowego i biathlonu.  Trener Karoliny prowadzi tam zajęcia dla osób z dysfunkcją wzroku.

Lista sukcesów Karoliny wydłuża się z roku na rok

Osiągnięcia 2020

I miejsce- Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w biathlonie – bieg sprinterski, Kościelisko, styczeń 2020

II miejsce –Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w narciarstwie biegowym- bieg sprinterski, Kościelisko, luty 2020 r

II miejsce –Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w narciarstwie biegowym- bieg indywidualny, Kościelisko, luty 2020 r

II miejsce- Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w biathlonie letnim – bieg sprinterski i indywidualny, Przemyśl sierpień 2020 r.

II miejsce – Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w nordic walking – 5 km, Bydgoszcz, wrzesień 2020 r.

Osiągnięcia luty-marzec 2021

I miejsce w Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w biathlonie – bieg indywidualny

II miejsce w Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w biathlonie – sprint

I miejsce w Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w biathlonie – dwubój

II miejsce w Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w biegach narciarskich – bieg krótki

III miejsce w Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących w biegach narciarskich – bieg długi 

Wszystkie wyżej wymienione zawody odbyły się w Zakopanym w dniach 23.02 – 1.03.

Pozostaje nam tylko pogratulować Karolinie sukcesów i trzymać kciuki za kolejne medale i nagrody.

Ewa Wawro

dav