piątek, 26 kwietnia, 2024

Jan Paweł II Wielki. Przeżyjmy to jeszcze raz

0
Jan Paweł II Wielki. Przeżyjmy to jeszcze raz
Udostępnij:

35 lat temu, 16 października 1978, kardynał Karol Wojtyła wybrany został na papieża. Usłyszeliśmy „Habemus papam” i przeżyliśmy wielką radość. Przeżyjmy przez chwilę to jeszcze raz.
Przedstawiamy krótki film z tamtego dnia oraz biografię Największego z Polaków, Honorowego Obywatela Miasta Jasła

{youtube}g6ZpsLlII0c|400|300|0{/youtube}

Jan Paweł II Wielki

Jan Paweł II Karol Józef Wojtyła. Urodzony 18 maja 1920 r. w Wadowicach, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich. Jego ojciec pracował jako urzędnik w administracji wojskowej w randze porucznika. Matka ukończyła Szkołę Sióstr Miłości Bożej w Krakowie zajmowała się domem. Zmarła w dniu 13 kwietnia 1929 r., gdy Karol miał 9 lat.

Karol Wojtyła rozpoczął naukę w siedmioklasowej męskiej szkole powszechnej w Wadowicach w 1926 r. Po jej ukończeniu w 1931 r. uczęszczał do Gimnazjum Męskiego w Wadowicach. Osiągał bardzo dobre wyniki w nauce. Grał w międzyszkolnym teatrzyku amatorskim, aktywnie działał w Sodalicji Mariańskiej, pełniąc funkcję jej prezesa.

Po zdaniu matury w 1938 r. przeniósł się wraz z ojcem do Krakowa. Podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktywnie uczestniczył w zajęciach, pisał wiersze, grywał w teatrze. Gdy wybuchła druga wojna światowa i zamknięto Uniwersytet, podjął pracę jako goniec sklepowy, a od 1940 r. do 1944 r. pracował jako robotnik w fabryce Sody Solvay w Krakowie. Jednocześnie podjął naukę na tajnych kompletach teologii w Seminarium Krakowskim.

Niższe święcenia kapłańskie przyjął w 1944 r., a wyższe 1 listopada 1946 roku.

Po wojnie był asystentem na Wydziale Teologicznym UJ, a następnie po uzyskaniu święceń kapłańskich udał się na studia do Rzymu, gdzie zdał egzamin doktorski 14 czerwca 1948 r.

Po powrocie do Polski pracował jako wikary, publikował teksty w Tygodniku Powszechnym.

Na UJ zaliczono mu studia na tajnych kompletach. Władze kościelne nakazały mu ograniczenie działalności duszpasterskiej i skoncentrowanie się na działalności naukowej. W 1953 r. uzyskuje habilitację.

Rok później Wydział Teologiczny na UJ zostaje rozwiązany i Karol Wojtyła przyjmuje propozycję wykładów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1956 r. zostaje mianowany docentem i kieruje Katedrą Etyki KUL.

W 1958 r. zostaje mianowany przez papieża Piusa XII biskupem sufraganem krakowskim.

W swej działalności koncentruje się na etyce. Publikuje w 1960 r. esej filozoficzny Miłość i odpowiedzialność, uczestniczy w pracach Soboru.

W 1964 r. został mianowany arcybiskupem krakowskim. Dokonał reorganizacji struktur archidiecezji, zreformował kurię, zainicjował synody. Był zwolennikiem ruchu ekumenicznego i dialogu między religiami. Jako jedyny tej rangi duchowny odwiedził synagogę. Podjął się także odnowienia Katedry wawelskiej i grobów królewskich. Mimo oporu ówczesnych władz, udało mu się wybudować kościół w Nowej Hucie. Przewodniczył Komisji Episkopatu do spraw Apostolstwa Świeckich. W 1967 r. otrzymał godność kardynała. Miał wtedy 47 lat i był jednym z najmłodszych kardynałów.

Aktywnie włączył się w działalność Kościoła. Byt członkiem czterech ówczesnych kongregacji: ds. Duchowieństwa, Wychowania Katolickiego, Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kościołów Wschodnich. Papież mianował go również konsultorem Watykańskiej Rady do Spraw Świeckich.

Po śmierci Jana Pawła I 16 października 1978 r. wybrany na papieża przyjął imię

Jana Pawła II. Podczas jego pontyfikatu ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego, przeprowadzono reformę prawa kanonicznego. Przeprowadził reorganizację Kurii Rzymskiej i umiędzynarodowił kolegium kardynalskie. Pogłębił dialog między religiami.

W świecie zasłynął jako pielgrzym. Jego wizyty w różnych zakątkach świata przyczyniły się do zbliżenia między narodami i zdaniem wielu komentatorów, doprowadziły do licznych przełomów w stosunkach międzynarodowych. Przyczyniły się do upadku komunizmu i demokratyzacji wielu krajów rządzonych przez dyktatury. W swej działalności kierował się prawami człowieka i sprzeciwem wobec przemocy.

Zasługą Jana Pawła II jest wzrost znaczenia autorytetu papiestwa i nawiązanie stosunków dyplomatycznych z wieloma państwami, między innymi z Polską w 1989 r. oraz podpisanie w 1993 r. konkordatu ratyfikowanego w 1998 r. Swej otwartości na świat i ludzi nie zmienił nawet po zamachu z 13 maja 1981 r. Wyniósł na ołtarze blisko 2 tysiące świętych i błogosławionych. Wielu z nich to Polacy. Miarą popularności jego działań jest przyznanie mu przez wydawnictwo Time prestiżowego tytułu Człowieka Roku w 1995 r. Często spotykał się z wiernymi podczas audiencji i podróży, gromadząc niejednokrotnie milionowe rzesze wiernych. Papież potrafił nawiązać doskonały kontakt z ludźmi, w czym pomagała mu znajomość wielu języków .Jan Paweł II jest autorem kilkunastu encyklik. Wiele jego publikacji ukazało się pod pseudonimami. Swe prace podpisywał jako Andrzej Jawień, Stanisław Andrzej Gruda bądź inicjałami A.J.

W swej posłudze duszpasterskiej Karol Wojtyła kilkakrotnie odwiedził Jasło i ziemie jasielską: 8 marca 1970 r. przewodniczył uroczystościom powitania symboli Cudownego Obrazu w Jaśle. Jasło było pierwsza miejscowością w diecezji przemyskiej jaką odwiedziły symbole. Podczas uroczystości kar

W 1972 r. kardynał Wojtyła wziął udział w uroczystościach 70-tej rocznicy przybycia do Polski Misjonarzy Saletynów. Przewodniczył wówczas koncelebrowanej mszy świętej w dniu 16 września. Ponownie na ziemi jasielskiej zjawił się w dniu 31 sierpnia 1975r. by w Przeczycy dokonać rekoronacji figury Matki Boskiej.

Rada Miejska Jasła, doceniając zasługi papieża Jana Pawła II dla współczesnego świata postanowiła uhonorować go w 22 rocznicę pontyfikatu Tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Uchwałę podjęto w dniu 16 października 2000 r. Akt nadania tytułu i medal wręczyła papieżowi delegacja władz samorządowych podczas specjalnej audiencji w dniu

20 listopada 2002 r. Dla upamiętnienia honorowego obywatela władze miasta nadały jednej z ulic imię Jana Pawła II. W dniu 6 lipca 2003r. podczas Mszy Świętej na Rynku jasielskim mieszkańcy mogli wysłuchać podczas modlitwy Anioł Pański, słów które Jan Paweł II skierował bezpośrednio do mieszkańców Jasła za pośrednictwem telewizji (z okazji 100. Rocznicy przybycia do Jasła SS. Wizytek).

Jan Paweł II odszedł do domu Ojca w dniu 2 kwietnia 2005r. o godz. 21:37.

źródło: UMJ